XT Lazerinis metalo pjovimo lazeriu staklės
Kaip metalo lazerinio pjovimo mašina veikia apdorojimo metu
Pirmiausia reikia supažindinti su metalo lazerinio pjovimo staklių apdirbimo principu: lazerio skleidžiamas lazeris sufokusuojamas lęšiu ir židinio taške susilieja į labai mažą dėmę. Ruošinys židinio taške yra apšvitinamas didelės galios lazerio tašku, kuris sukuria vietinę aukštą temperatūrą, viršijančią 9000° C, todėl ruošinys akimirksniu išgaruoja. Be to, išgaravusiam metalui nupūsti naudojamos pagalbinės pjovimo dujos, o judant CNC staklėms, pjovimo tikslui pasiekti.
Dėl didelio kietumo ir atsparumo aukštai temperatūrai aukštos temperatūros lydinių tikslumą sunku užtikrinti naudojant pjovimą lazeriu. Todėl, palyginti su bendruoju plienu, pagrindiniai sunkumai naudojant metalo lazerinio pjovimo stakles aukštos temperatūros aliuminio lydiniams apdoroti yra šie:
1. Didelė darbo grūdinimosi tendencija. Pavyzdžiui, GH4169 matricos kietumas be stiprinimo apdorojimo yra apie HRC37. Supjaustius metalo lazerine pjovimo mašina, paviršiuje susidarys apie 0,03 mm kietėjimo sluoksnis, o kietumas padidės iki maždaug HRC47, o sukietėjimo laipsnis – iki 27%. Darbo sukietėjimo reiškinys turi didelę įtaką oksiduoto antgalio čiaupo eksploatavimo trukmei, o tai dažniausiai sukelia didelį kraštų susidėvėjimą.
2. Medžiaga turi prastą šilumos laidumą. Didelis pjovimo šilumos kiekis, susidarantis pjaustant aukštos temperatūros lydinius, tenka oksidacijos antgaliui, o įrankio antgalis atlaiko iki 700–9000 pjovimo temperatūrą.℃. Veikiant aukštai temperatūrai ir didelei pjovimo jėgai, atsiras pjovimo briaunos plastinė deformacija, sukibimas ir difuzinis nusidėvėjimas.
3. Didelė pjovimo jėga. Aukštoje temperatūroje naudojamų lydinių stiprumas yra daugiau nei 30 % didesnis nei dažniausiai garo turbinoms naudojamų legiruotojo plieno medžiagų. Pjovimo temperatūra virš 600℃, nikelio pagrindu pagamintų aukštos temperatūros lydinių medžiagų stiprumas vis dar yra didesnis nei įprastų legiruotojo plieno medžiagų. Nearmuotų aukštos temperatūros lydinių vieneto pjovimo jėga yra didesnė nei 3900 N/mm2, o paprasto legiruotojo plieno – tik 2400 N/mm2.
4. Pagrindiniai nikelio lydinių komponentai yra nikelis ir chromas, taip pat pridedamas nedidelis kiekis kitų elementų, tokių kaip molibdenas, tantalas, niobis, volframas ir kt. Verta paminėti, kad tantalas, niobis, volframas ir kt. taip pat yra pagrindiniai komponentai, naudojami gaminant kietųjų lydinių (arba greitaeigio plieno) oksidacinius antgalius. Aukštos temperatūros lydinių apdorojimas šiais oksidaciniais antgaliais sukels difuzinį ir abrazyvinį nusidėvėjimą.
Ar surūdijusias geležies plokštes galima tiesiogiai pjauti lazerine pjovimo mašina
Rūdys ant metalinių medžiagų, tokių kaip geležies plokštės ir anglinis plienas, yra labai normalus reiškinys drėgnuose ir karštuose pietuose. Ar surūdijusias lentas galima tiesiogiai pjauti lazeriu? Atsakymas, žinoma, yra: ne.
Visi žino, kad lazerinės pjovimo staklės yra dieviški įrankiai pjaustyti geležį kaip purvą, tačiau lazerinių staklių lazeris yra bejėgis nuo rūdžių paviršių. Kadangi lazeris pats negali tapti šviesos šaltiniu, šiluma gali susidaryti tik tada, kai ją sugeria lakštinio metalo ruošinio paviršius. Nerūdijusių ir jau surūdijusių medžiagų lazerio sugertis labai skiriasi, skiriasi ir pjovimo efektas.
Kaip pavyzdį imant surūdijusią plokštę, kurios storis mažesnis nei 5 mm, pjaustant tolygiai surūdijusią plokštę, pjovimo našumas bus geresnis nei nelygiai aprūdijusių plokščių. Kadangi bendra tolygiai aprūdijusi plokštė tolygiai sugeria lazerį, ji gali gerai pjauti. Medžiagų, kurių paviršius yra nelygus, rūdys, prieš pjaustant medžiagos paviršiaus būklė turi būti vienoda. Žinoma, jei sąlygos leidžia, rūdžių pašalinimui pirmiausia rekomenduojama naudoti poliravimo mašiną.
Jei aprūdijusios plokštės yra storesnės, jei pjovimo lazeriu mašina yra tiesiogiai naudojama aprūdijusiai plokštei pjauti, gali lengvai nupjauti ne iki galo, prastą pjovimo kokybę ir net išsitaškyti šlakus, dėl kurių gali būti pažeistas apsauginis lęšis arba netgi gali būti sufokusuotas lęšis, dėl kurio keraminis korpusas sprogs. Taigi, pjaunant storas surūdijusias medžiagas, prieš pjaustant būtina pirmiausia pašalinti rūdis.