Xintian precizinis lazerinis pjovimo lazeriu staklės
Didėjant didelio tikslumo apdirbimo paklausai, susijusios tikslaus apdirbimo technologijos taip pat sparčiai vystėsi, o precizinio pjovimo lazeriu staklės taip pat pelnė vis didesnį pripažinimą rinkoje.
Tikslaus lazerinio pjovimo staklių apdorojimo technologija, pagrįsta plonomis plokštėmis, turi didelį apdorojimo tikslumą, greitą, sklandų ir plokščią pjūvį ir paprastai nereikalauja tolesnio apdorojimo; Maža pjovimo karščio paveikta zona ir maža plokštės deformacija; Didelis apdirbimo tikslumas, geras pakartojamumas ir nepažeidžiamas medžiagos paviršius. Šiuo metu yra vis daugiau tikslaus apdirbimo pramonės šakų, tokių kaip amatų pramonė, akinių pramonė ir juvelyrikos pramonė.
Lazerinis precizinis apdirbimas turi šias svarbias charakteristikas:
(1) Platus asortimentas: precizinis apdirbimas lazeriu turi daugybę objektų, įskaitant beveik visas metalines ir nemetalines medžiagas; Tinka sukepinti, perforuoti, žymėti, pjauti, suvirinti, modifikuoti paviršių ir cheminiam garų nusodinimui. Elektrocheminis apdirbimas gali apdoroti tik laidžias medžiagas, o fotocheminis apdirbimas tinka tik lengvai korozinėms medžiagoms. Plazminiu apdirbimu sunku apdoroti tam tikras aukštos lydymosi temperatūros medžiagas.
(2) Tikslus ir kruopštus: lazerio spindulį galima sufokusuoti iki labai mažo dydžio, todėl jis ypač tinka tiksliam apdirbimui. Tikslus apdirbimas lazeriu turi nedaug įtakos kokybei, aukštam apdirbimo tikslumui ir paprastai yra pranašesnis už kitus tradicinius apdirbimo būdus.
(3) Didelis ir greitas greitis: Makespan požiūriu, elektros išlydžio apdirbimo įrankio elektrodui reikalingas didelis tikslumas, didelis suvartojimas ir ilgas Makespanas; Katodinių formų, skirtų elektrocheminio apdirbimo ertmėms ir paviršiams apdirbti, projektavimas apima didelį darbo krūvį ir ilgą gamybos ciklą; Fotocheminio apdorojimo procesas yra sudėtingas; Tikslus apdirbimas lazeriu yra paprastas, o plyšio plotį lengva valdyti. Jis gali nedelsiant atlikti didelės spartos graviravimą ir pjovimą pagal kompiuterio pateiktus brėžinius. Apdorojimo greitis yra greitas, o Makespan yra trumpesnis nei kiti metodai.
(4) Saugus ir patikimas: precizinis apdirbimas lazeriu priklauso nekontaktiniam apdorojimui, kuris nesukels medžiagos mechaninio suspaudimo ar įtempimo; Palyginti su elektros išlydžio apdirbimu ir plazminio lanko apdirbimu, jo šilumos paveikta zona ir deformacija yra labai maža, todėl galima apdirbti labai mažas dalis.
(5) Maža kaina: neribojamas apdorojimo kiekis, apdorojimas lazeriu yra pigesnis mažų partijų apdorojimo paslaugoms. Apdorojant didelius gaminius, formų gamybos kaina yra labai didelė. Lazerinis apdorojimas nereikalauja pelėsių gamybos, o lazerinis apdorojimas visiškai apsaugo nuo briaunų, susidariusių medžiagų perforavimo ir kirpimo metu, griūties, o tai gali labai sumažinti įmonės gamybos sąnaudas ir pagerinti gaminio klasę.
(6) Maža pjovimo siūlė: lazerio pjovimo siūlė paprastai yra nuo 0,1 iki 0,2 mm.
(7) Lygus pjovimo paviršius: lazeriu iškirptame pjovimo paviršiuje nėra įbrėžimų.
(8) Maža šiluminė deformacija: pjovimui lazeriu būdingi smulkūs plyšiai, greitas pjovimo greitis ir koncentruota energija, todėl pjaunamai medžiagai perduodama minimali šiluma ir minimali medžiagos deformacija.
(9) Medžiagų taupymas: apdorojant lazeriu naudojamas kompiuterinis programavimas, kad būtų galima sudėti medžiagas į skirtingų formų gaminius, maksimaliai padidinant medžiagų panaudojimą ir labai sumažinant įmonės medžiagų sąnaudas.
(10) Labai tinka naujų gaminių kūrimui: suformavus gaminio brėžinius, apdirbimas lazeriu gali būti atliekamas nedelsiant, o naujo produkto fizinį produktą galite gauti per trumpiausią įmanomą laiką.
Apskritai, lazerinio precizinio apdirbimo technologija turi daug pranašumų, palyginti su tradiciniais apdirbimo metodais, o jos taikymo perspektyvos yra labai plačios.